Białe, różowe, fioletowe, a nawet intensywnie niebieskie – na sklepowych półkach storczyki zachwycają feerią barw. Czy warto kupić storczyk? Zdecydowanie tak! Podpowiemy Ci, jak o niego zadbać!
Storczyki w opinii wielu osób uchodzą za wymagające kwiaty. Ich pielęgnacja jednak nie musi być skazana na niepowodzenie, wystarczy stosować się do kilku zasad. Jednak nawet największe starania pójdą na marne, jeśli kupimy roślinę, która nie jest zdrowa. Dlatego podczas wyboru storczyka, dokładnie go obejrzyj, włącznie z korzeniami!
To bardzo istotne, by przyjrzeć się liściom i pędom z kwiatami, by nie kupić okazu ze szkodnikami (np. przędziorkami, tarcznikami czy ziemiórkami). Równie ważne jest obejrzenie korzeni – nie kupuj rośliny, której korzenie gniją. To niestety stosunkowo częsta przypadłość storczyków w sklepach (szczególnie w marketach), gdyż są tam zbyt intensywnie podlewane.
Podstawą pielęgnacji jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska. Gdzie ustawić storczyka? Najlepiej wybrać parapet od strony wschodniej lub zachodniej. Storczyki lubią światło, ale tylko rozproszone, dlatego nie będą rosnąć zbyt dobrze na parapetach od strony południa. Pamiętaj też, że storczyki mają pewne wymagania, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność powietrza.
Te wymagania różnią się nieco w zależności od odmiany. Najpopularniejszy falenopsis potrzebuje temperatury w przedziale 23–27º C w dzień i nieco niższej, bo na poziomie 18–20º C, w nocy. Storczyki dobrze czują się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza wynosi około 60%. Pamiętaj, że storczyki nie lubią przewiewów, dlatego nie stawiaj ich blisko okna, które jest często otwierane w okresie jesienno–zimowym.
Storczyki nie będą dobrze rosnąć w tradycyjnym podłożu. Najlepsze dla nich jest specjalne podłoże do storczyków, które składa się w głównej mierze z kory, włókna kokosowego i keramzytu. Takie podłoże jest luźne i przepuszczalne, nie zbiera się w nim nadmiar wody, zatem ryzyko gnicia korzeni jest niższe.
W przypadku podlewania i nawożenia storczyków trafne jest powiedzenie: „mniej znaczy więcej”. Zbyt częste podlewanie i nawożenie wpłynie negatywnie na roślinę. Kiedy zatem podlać storczyk? Odpowiedni moment wskażą nam jego korzenie – gdy są białe, to nadszedł czas podlewania, jeśli z kolei są zielone, to lepiej tego nie robić, żeby nie doprowadzić do gnicia.
Jak podlewać storczyk? Najlepiej jest wstawić doniczkę do wody na 5–10 minut, po czym wyjąć ją i pozwolić swobodnie odpłynąć wodzie przez otwory w jej dnie. Pamiętaj, by podlewać storczyki wodą w temperaturze pokojowej. Zbyt zimna woda może uszkodzić delikatne korzenie rośliny. Warto też podlewać storczyki wodą z jak najmniejszą zawartością wapnia – doskonale do tego sprawdza się woda destylowana lub filtrowana w wyniku odwróconej osmozy. Ze swojego doświadczenia podpowiemy, że bardzo dobrze sprawdza się też deszczówka. Dostatecznym rozwiązaniem jest także odstawienie na 24 godziny wody kranowej i dopiero po takim czasie podlanie nią storczyka.
Jak nawozić storczyk? Najlepiej tylko w okresie wzrostu i tylko nawozami przeznaczonymi do storczyków, gdyż nawozy uniwersalne mają nieodpowiedni poziom składników.
Zdj. główne: RainerBerns/pixabay.com