Czy znasz te właściwości ziół?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zioła mogą występować pod praktycznie każdą postacią, dlatego też mogą stać się idealnym suplementem diety. Mogą one bowiem pomagać w wielu dolegliwościach oraz wspierać nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Poznaj właściwości kilku najpopularniejszych ziół oraz ich zastosowanie na co dzień.

Zioła na trawienie

Po zioła najczęściej sięgamy, gdy mamy problemy z trawieniem. Nie bez powodu, ponieważ mogą być one niezmiernie pomocne w takich dolegliwościach jak bóle brzucha, wzdęcia, zgaga czy zaparcia. Jakie zioła będą jednak najlepsze w tym przypadku? Przede wszystkim mięta pieprzowa. Reguluje ona wydzielanie soku żołądkowego, stymuluje produkcję i wydzielanie żółci, a także poprawia ruchy jelit.

Innym ziołem dobrym na różnego rodzaju niestrawności jest rumianek. Przede wszystkim on reguluje pracę jelit, pobudza wydzielanie żółci, korzystnie wpływa na apetyt, zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach, uczuciu pełności i wzdęciom. Warto także zwrócić uwagę na melisę, która  ma działanie relaksujące i regulujące pracę układu pokarmowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, a także na mniszek lekarski, który wspomaga pracę wątroby i oczyszcza organizm z toksyn. Wszystkie te zioła oraz wiele innych znajdziesz na stronie https://zioladookola.pl/.

Zioła na odchudzanie

Zioła mogą pomóc nie tylko w problemach z trawieniem, ale także w zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Zioła na odchudzanie to przede wszystkim babka płesznik, siemię lniane, podbiał oraz ziele bratka. Są to zioła o charakterze hamującym apetyt.

Warto także zwrócić uwagę na zioła moczopędne takie jak pokrzywaortosyfon groniasty, jastrzębiec kosmaczek, kolendra, czy skrzyp polny – pomogą one w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu, co z pewnością doprowadzi do zgubienia kilograma bądź dwóch. Warto także od czasu do czasu stosować takie zioła jak dziurawiec, senes, łopian, czy aloes, które mają właściwości przeczyszczające. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego z byt często. 

Zioła na kłopoty ze snem 

Zioła to także doskonałe wsparcie w leczeniu bezsenności i innych kłopotów ze snem. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze zioła na bezsenność to między innymi waleriana, nazywana często kozłkiem lekarskim. Zioło to zmniejsza poziom lęku, obniża napięcie psychiczne i redukuje uczucie niepokoju, a także pomaga zasnąć, zmniejsza ilość wybudzeń w nocy oraz wydłuża czas snu.

Innym ziołem dobrym na sen jest melisa lekarska, która obniża stany lękowe, rozluźnia napięcie, zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza i ułatwia zasypianie. Warto także wypróbować chmiel, a konkretniej szyszki chmielu, które pomagają odzyskać spokój, koją nerwy oraz działają nasennie. Dla osób cierpiących z powodu bezsenności dobrym rozwiązaniem będzie także lawenda – wpływa  ona na wydłużenie czasu trwania fazy NREM, podczas której sen jest głęboki i mocny, a także zmniejsza ilość wybudzeń.

Zioła na bóle głowy

Zioła to także pomoc w migrenach oraz bólach głowy. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład stosowanie rumianku, który może zwalczać niektóre z przyczyn migreny, na przykład stres i pobudzenie. Innym ziołem dobrym na bolącą głowę jest wierzbabiała. Mo ona działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponadto wierzba łagodzi migreny i pomaga przy nerwobólach. Możesz także stosować lipę, która działa lekko uspokajająco i łagodzi ból głowy oraz likwiduje napięcia i pomaga w pozbyciu się zmęczenia.

Zdj. główne: Katherine Hanlon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*