Czym jest umowa deweloperska?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularnością, gdyż pozwalają zamieszkać w nowoczesnym budynku o wysokim standardzie. Mieszkania deweloperskie często nabywa się jeszcze na etapie budowy, aby zarezerwować sobie prawo do własności po zakończeniu realizacji. W tym celu podpisuje się umowę deweloperską, która stanowi zabezpieczenie interesów obu stron transakcji. Co należy o niej wiedzieć? Wyjaśniamy!

Co to jest umowa deweloperska?

W 2011 roku została znowelizowana ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub jednorodzinnego, dotyczące warunków zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Zgodnie z jej zapisami, proces sprzedaży mieszkania musi być poprzedzony podpisaniem umowy deweloperskiej. To dokument, który zabezpiecza interesy obu stron transakcji oraz określa prawa i obowiązki zarówno dewelopera, jak i nabywcy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-umowa-deweloperska/. Umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego i zawierać elementy wyszczególnione w art. 22 ustawy deweloperskiej. 

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, powinieneś dokładnie zapoznać się z treścią umowy deweloperskiej. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie, że po zakończeniu budowy zostaniesz ustanowiony prawnym właścicielem lokalu. Jednocześnie zobowiązuje ona nabywcę do wpłaty ustalonej ceny zakupu oraz uregulowania dodatkowych kosztów deweloperskich. Umowa precyzuje też, jakie prawa i obowiązki przysługują obu stronom, dlatego zawiera też zapisy dotyczące:

  • szczegółowych informacji o nieruchomości, takie jak lokalizacja, metraż i 
  • terminu zakończenia budowy inwestycji,
  • zobowiązania dewelopera do wybudowania budynku w ustalonym standardzie wraz z wyszczególnieniem zakresu prac wykończeniowych,
  • ceny zakupu,
  • terminu przeniesienia prawa własności,
  • warunków odstąpienia od umowy oraz określeniem wysokości opłat karnych,
  • terminu oddania lokalu.

Ustawa określa, jakie niezbędne elementy musi zawierać umowa, aby spełniła wymogi formalne. Ponadto dokument może zostać rozbudowany o dodatkowe zapisy, które w większym stopniu chronią interesy obu stron.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej?

Wymóg sporządzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, minimalizuje ryzyko, że jej zapisy będą niezgodne z prawem. Mimo to należy się szczegółowo zapoznać z jej treścią, gdyż może się okazać, że niektóre postanowienia są niekorzystne dla nabywcy. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na ustalenia dotyczące kar umownych. Dokument podpisuje się jeszcze przed uzyskaniem decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli bank odmówi Ci sfinansowania zakupu, będziesz musiał ponieść konsekwencje za wycofanie się z umowy. Na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/ znajdziesz specjalny kalkulator, w którym sprawdzisz zdolność kredytową. Warto z niego skorzystać, aby ocenić swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, jeszcze zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy deweloperskiej.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*