Domowe sposoby na mrówki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato, słońce i… mrówki. Tak większość z nas kojarzy wakacje. Niestety te malutkie owady mogą naprawdę zepsuć letni wypoczynek. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się ich domowymi sposobami, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Skąd się biorą mrówki?

Te małe robaczki przychodzą do naszych domów głównie w poszukiwaniu pożywienia. Niezwykle kuszące są dla mrówek wszelkie resztki jedzenia czy kosze na śmieci. Musisz pamiętać, że mrówki żywią się w zasadzie wszystkim. 

Ci mali podróżnicy dostają się do naszych domów wszelkimi szczelinami okiennymi i pęknięciami. Warto zawczasu zapobiec zakładaniu przez nich całych kolonii w naszych domach – dużą ilość mrówek będzie bowiem ciężko usunąć. 

Domowe sposoby są skuteczne?

Pomimo tego, że mrówki są niezwykle pożyteczne – między innymi zjadają kleszcze, a także spulchniają glebę, mieszając ją – bywają naprawdę nieznośnym lokatorem. Musisz pamiętać, że środki chemiczne stosowane w pozbywaniu się mrówek mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego oraz Twoich pupili. Warto więc zdecydować się na naturalne rozwiązania. Okazuje się, że są one równie skuteczne, co preparaty chemiczne zakupione w sklepie.

Cytryna wrogiem mrówek?

Okazuje się, że tak! Sok z cytryny dzięki kwaśnemu zapachowi i smakowi odstrasza mrówki. Wystarczy, że sok z cytryny rozcieńczysz wodą i taką miksturę wlejesz do buteleczki z atomizerem. Teraz sokiem należy spryskać miejsca, które mrówki lubią, i gotowe!

Minusem tego rozwiązania jest niestety dosyć krótki czas działania – spryskiwanie trzeba więc powtarzać, na przykład codziennie. Warto wiedzieć, że skórki cytrusów są dla mrówek niezwykle toksyczne. Do odstraszania mrówek możesz więc także użyć skórki pomarańczy – wystarczy ją lekko zetrzeć i rozsypać w miejscach upatrzonych przez mrówki. 

Ryż nie tylko do jedzenia

W walce z mrówkami może pomóc także… ryż. Surowy, biały ryż należy rozsypać w miejscach pojawiania się mrówek. Po pewnym czasie ryż pokryje się pleśnią – ta jest bardzo toksyczna dla tych małych podróżników.

Proszek do pieczenia

Okazuje się, że dosyć skutecznym sposobem na odstraszenie mrówek jest proszek do pieczenia. Wystarczy go rozsypać w miejscach, które szczególnie narażone są na obecność mrówek i to powinno je powstrzymać. Podobnie jak proszek do pieczenia działa soda oczyszczona.

Czarny pieprz na czarne mrówki

Jednym z ciekawszych sposobów na pozbycie się mrówek jest czarny, intensywnie pachnący, najlepiej zmielony czarny pieprz. Należy wymieszać szklankę wody z pięcioma łyżkami przyprawy i podobnie jak sok z cytryny przelać do buteleczki z atomizerem. Teraz wystarczy już tylko intensywnie spryskać ulubione miejsca mrówek i gotowe!

Cynamonowa bariera

Ten sposób sprawdzi się także, jeśli mrówki przeszkadzają Ci w ogrodzie. Wystarczy rośliny lub miejsca „odwiedzin” mrówek posypać cynamonem. To z pewnością stworzy pewnego rodzaju barierę i ochroni Twoje rośliny przed małymi szkodnikami. 

Czego nie lubią mrówki?

Wyżej opisane domowe sposoby pozbywania się mrówek to tylko wierzchołek góry lodowej. Okazuje się, że jest sporo produktów, których mrówki nie lubią i które z powodzeniem można wykorzystać do wytępienia ich. Do takich produktów należą między innymi: ocet, olejki eteryczne (na przykład miętowy, lawendowy czy cytrynowy). Mrówki nie znoszą także wazeliny czy płynu do mycia naczyń. 

Okazuje się, że w walce z mrówkami mogą pomóc także przyprawy: majeranek czy liście pomidorów rozsypane w miejscach ze znakami obecności mrówek zdziałają cuda! Dobrym sposobem jest także rozsypanie węgla drzewnego lub soli.

Jak widzisz, domowe sposoby są niezwykle skuteczne, ich minusem może być co prawda trwałość. Warto jednak zdecydować się na takie naturalne remedia – na pewno nie zaszkodzą one Twojemu zdrowiu i będą bezpieczne także dla dzieci i zwierząt mieszkających w domu.

Zdjęcie główne: Poranimm Athithawatthee/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*