Podatek od kupna mieszkania – co to jest i kiedy trzeba go zapłacić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy myślisz o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego, czy z wtórnego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, które trzeba ponieść. To wszystko po to, aby Twoja nieruchomość była wolna od problemów prawnych i aby Twoja sytuacja podatkowa była uporządkowana. Jedną z takich opłat jest podatek od kupna mieszkania. Co to jest i kiedy trzeba go zapłacić? Sprawdź.

Kupno mieszkania – jaki podatek należy zapłacić?

W momencie kupna mieszkania nabywca nie tylko musi zapłacić za zakup swoich czterech kątów, ale także pokryć odpowiednie podatki. Pierwszym z nich jest wartości podatku VAT, która obowiązuje w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. Jego wartość jest ostatecznie wliczana w cenę nieruchomości:

  • za lokal o powierzchni do 150 mkw. – 8 proc.,
  • powyżej 150 mkw. – 23 proc.

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego, czyli kupionego od właściciela prywatnego, nie ma obowiązku zapłaty podatku VAT, ale należy uiścić podatek PCC. 

Kiedy płaci się podatek PCC?

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, do którego zapłaty zobowiązany jest każdy, kto nabywa nieruchomość na rynku wtórnym od prywatnego właściciela. Wynosi on 2% wartości rynkowej mieszkania, której kwota jest zapisana w akcie notarialnym. Załatwienie formalności związanych z podatkiem PCC spoczywa na notariuszu, u którego realizowany był zakup mieszkania. To on oblicza wysokość stawki, uwzględnia ją w swojej taksie i odprowadza w imieniu kupującego do właściwego urzędu skarbowego.

Jeśli posiadaczem mieszkania z rynku wtórnego jest przedsiębiorca, który pozostaje czynnym płatnikiem podatku VAT i który sprzedaje nieruchomość ze stawką podatku ZW (zwolnienie z podatku VAT), kupujący nie ma obowiązku zapłaty podatku PCC. Więcej na temat podatków od zakupu mieszkania i stawek przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/podatek-od-kupna-mieszkania.

Zakup nieruchomości za bardzo niską cenę – co z podatkiem PCC?

Szczególnym przypadkiem jest zakup nieruchomości za cenę niższą niż szacowana wartość rynkowa. Czasami zdarza się, że trafia się wielka okazja i aż żal nie skorzystać. Jednak urząd skarbowy może zakwestionować podaną wartość mieszkania i uznać, że jego cena została zaniżona. Wówczas ma prawo podnieść wysokość należnego podatku i doliczyć ustawowe odsetki do tej kwoty. 

Aby uniknąć takich sytuacji, należy dokładnie uzasadnić w akcie notarialnym, dlaczego nieruchomość ma tak niską cenę. Czasami chodzi o zły stan techniczny mieszkania, złą lokalizację, nieprzyjemne sąsiedztwo, rok budowy bloku itp. Jeśli w grę wchodzą takie rzeczy, warto również pomyśleć o ubezpieczeniu zakupionego mieszkania. Polisę mieszkaniową najlepiej wykupić od razu także przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim, aby uniknąć problemów z naprawianiem ewentualnych awarii, które wynikają z niedoróbek fachowców. Za najtańszą, podstawową polisę zapłacisz mniej niż 200 zł rocznie. Dokładną stawkę wraz z uwzględnieniem różnych rozszerzeń łatwo ustalisz, korzystając z kalkulatorów online: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Pamiętaj o dopełnieniu wszelkich formalności po zakupie mieszkania, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*