Sofa z funkcją spania – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sofa z funkcją spania to praktyczny mebel, który sprawdzi się zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przenocowania gości. Jak wybrać idealną sofę?

Powierzchnia spania i rodzaj wypełnienia

Jeśli często nocują u nas członkowie rodziny lub przyjaciele, zanim kupimy sofę z funkcją spania, warto upewnić się, czy mebel ma wystarczająco dużą powierzchnię spania, by pomieścić wszystkie osoby i zapewnić im komfortowy sen (najczęściej jest to 60 lub 85 cm na jedną osobę). Pamiętajmy też, aby dostosować długość sofy po rozłożeniu do wzrostu osób dorosłych.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj wypełnienia – warto zainwestować w sofę z funkcją spania, która po rozłożeniu jest wystarczająco miękka i wygodna. Świetnym wyborem będzie sofa ze sprężynami kieszeniowymi spotykanymi w klasycznych materacach. Alternatywę może stanowić model z pianką wysokoelastyczną lub sprężynami bonelowymi.

Sposób rozkładania sofy z funkcją spania

Kolejną ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie sofy z funkcją spania, jest sposób rozkładania mebla. Będąc w salonie warto przetestować kilka modeli i wybrać ten, który ma najprostszy i bezproblemowy system rozkładania. Mamy do wyboru kilka opcji, np. system DL, wózek, system belgijski, włoski czy klik-klak.

Materiał obiciowy 

Tkanina obiciowa to jeden z najważniejszych parametrów każdej sofy. Jeśli chcemy korzystać z mebla przez długie lata, rozsądnym wyborem będzie inwestycja w sofę obitą plamoodpornym, wytrzymałym na wycieranie materiałem (np. o grubym splocie), który jest jednocześnie przyjemny w dotyku i łatwy w pielęgnacji. Przykładowo, jeśli mamy zamiar spać na sofie – model ze skóry naturalnej lub ekologicznej nie będzie dobrym rozwiązaniem (z uwagi na słabą przepuszczalność powietrza i śliską powierzchnię – prześcieradło może się z niej zsuwać). 

Schowek do przechowywania

Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią do przechowywania, warto kupić sofę z funkcją spania, która jest wyposażona w praktyczny schowek. Dzięki temu nie tylko zyskamy potrzebny mebel, ale też dodatkową przestrzeń, w której schowamy pościel, koce, pledy lub inne dodatki, bez zagracania salonu. Warto jednak mieć świadomość, że sofy ze skrzyniami pościelowymi są cięższe i wyglądają bardziej masywnie.

Konstrukcja sofy z funkcją spania

Ważnym elementem sofy z funkcją spania jest konstrukcja, która powinna być odpowiednio stabilna, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. W opinii ekspertów najlepiej sprawdza się konstrukcja stalowa.

Cena sofy z funkcją spania

Ile kosztuje dobrej jakości sofa z opcją spania? Najtańsze modele nabędziemy już za około 1000–1500 złotych. Jednak jeśli cenimy sobie jakość, warto przeznaczyć na zakup tego typu mebla przynajmniej dwu, a nawet trzykrotność tych kwot. Za co najmniej 2000–4000 złotych kupimy komfortowy w użytkowaniu model, który sprawdzi się i podczas użytkowania w dzień, i w nocy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom kupicie wymarzoną sofę z funkcją spania, która będzie chętnie użytkowana zarówno przez domowników, jak i nocujących u Was gości.

Zdj. główne: Nathan Oakley/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*